Мелетиј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Мелетиј II
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1676
Архиепископ до околу 1676
Претходник Теофан
Наследник Партениј I
Роден 17 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Мелетиј

Мелетиј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1676 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.