Мелетиј II (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелетиј II
Архиепископ од околу 1676
Архиепископ до околу 1676
Претходник Теофан
Наследник Партениј I
Роден 17 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Мелетиј

Мелетиј II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1676 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.