Теофан (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Григориј III
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1676
Архиепископ до околу 1676
Претходник Григориј III
Наследник Мелетиј II
Роден 17 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Григориј

Теофан бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1676 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.