Теофан (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Григориј III
Архиепископ од околу 1676
Архиепископ до околу 1676
Претходник Григориј III
Наследник Мелетиј II
Роден 17 век
Починал 17 век
Други архиепископи со име Григориј

Теофан бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1676 година.[1] Неканонски себеси си се поставил на тронот, а Игнатиј II го ракоположил за митрополит на Гревена. Во 1676 година со акт на детронизација, Теофан бил симнат од тронот на Охридската архиепископија.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.
  2. д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 194. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)