Јоаким (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоаким
Архиепископ од околу 1590
Архиепископ до околу 1593
Претходник Теодул
Наследник Гаврил
Роден 16 век
Починал 16 век
Други архиепископи со име Јоаким

Јоаким бил православен свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1590 година до 1593 година.[1]

Податоците за Јоаким за неговото делување денеска се малку познати. Се знае дека тој како охридски архиепископ присуствувал на црковен собор во 1590 година, на кој бил признат статусот на Московската патријаршија. Во еден документ од 1593 година се споменува како поранешен архиепоскоп.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.