Кирил I (охридски архиепископ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Macedonian cross.svg
Кирил I
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1759
Архиепископ до околу 1762
Претходник Методиј II
Наследник Еремија
Роден
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Кирил

Кирил бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1759 до 1762 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.