Децентиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Децентиј
Узурпатор на Римското Царство
Владеење350 – 18 август 353 (како Цезар под Магненциј)
Полно имеМагнус Децентиј
Починал(а)18 август 353
Место на смртСенон

Магнус Децентиј (18 август 353) бил узурпатор на Западното Римско Царство против римскиот цар Констанциј II. Американскиот учител Мајкл Димајо смета дека Децентиј веројатно бил брат на Магненциј, кој бунтувал против Констанциј на 18 јануари 350.

Таа зима Магненциј го назначил Децентиј за „Цезар“, за да ја надгледува одбраната на Галија и границата кај Рајна. Бил назначен за римски конзул во 352.

Кога Магненциј бил поразен од Констанциј во Битката кај Мон Селеук, тој направил самоубиство, додека пак Децентиј, кој го предводел засилувањето, се обесил во Сенон.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Цезар Флавиј Магнус Магненциј Август,
Гајзо
Post consulatum Sergii et Nigriniani (Исток)
Конзул на Римското Царство
352
со Paulus
Цезар Флавиј Јулиј Констанциј Август V
Флавиј Клаудиј Констанциј Цезар
Наследник
Цезар Флавиј Магнус Магненциј Август II,
Магнус Децентиј Цезар II,
Цезар Флавиј Јулиј Констанциј Август VI,
Флавиј Клаудиј Констанциј Цезар II