Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј III“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 342 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
'''Теодосиј III''' ([[грчки]]: ''Θεοδόσιος Γ΄'') бил византиски император кој владеел во периодот од [[715]] до [[717]] година.
 
Теодосиј III бил финанснов службеник и собиралсобирач на даноци во јужниот дел на тема [[Опсикион]]. Според една теорија, тој бил син на [[Тибериј III Апсимар]]. Бил испратен на советување во [[Мизија]], кога војската, незадоволна од управувањето на [[Анастасиј II (владетел)|Анастасиј II]] започнала да се бунтува и да го прогласува него за император. Теодосиј се откажал и дури се обидел да се спаси преку бегство, според хроничарот Теофан Исповедник, во шумите недалеку од [[Константинопол]] (околуколу градот Адрамитиум), но бунтовниците го принудиле да остане кај главната војска и да тргне кон престолнината во мај [[715]] година.
 
По шестмесечна опсада градот бил преземен, поради предавство и Теодосиј бил крунисан, но го поштедил животот на соборениот Анастасиј II. Со посредство на патријархот [[Герман I Цариградски]], Анастасиј II бил убеден да абдицира и станал монах во [[Солун]].
 
По победата над арапите, Лав кренал бунт во Анадолија и без тешкотии го принудил на Теодосиј да се повлече од престолот. Тој бил изолиран во [[манастир]] во [[Ефес]], каде водел строг аскетски живот. Се претпоставува дека станал епископ на Ефес. Современите историчари сметаат дека тоа всушност бил неговиот син. Сигурно овој епископ бил жив барем до 24 јули 754 година, кога учествувал на иконобоскиот собор во Хиерија. По смртта на поранешниот император населението долго го почитувал и на него му се препишуваат неколку чуда.
 
==Извори==
*''The [[Oxford Dictionary of Byzantium]]'', Oxford University Press, 1991.
 
{{Шаблон:Византиски владетели}}
 
[[Категорија:Византиски императори од 8 век]]
[[Категорија:Дваесетгодишна анархија]]

Прегледник