Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
Сите 26 настани од [[Светска турнеја UCI 2010|светската турнеја UCI 2010]] се вклучени, иако пласманот во [[UCI ProTour]], во кои спаѓаа 16 настани, претходно била распуштена. Во прилог на овие, петоетапната трка [[Трка околу Пекинг]] е додадена на распоредот.
 
18 тимовиекипи кои имаа UCI ProTeam статус се обврзани да учестуваат на сите трки. Организаторите на секоја трка може дополнително да повика други тимовиекипи, кои имаа UCI Pro-Continental статус или по ад-хок национален избор, да се натпреваруваат.
 
{| class="wikitable"
!Место
!Име
!Екипа
!Тим
!Бодови
|-
|}
 
* 222 возачи досега имаат освоено бодови, но UCI го повлече [[Александар Колобнев]] од списокот, откако излезе позитивен на [[хидрохлоротијазид]] во текот на [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]. Единствено неговите индивидуални бодови беа повлечени, додека освоените 30 бодови на Колобнев сè уште се сметаат за неговиотнеговата тимекипа и држава во другите пласмани. 45 дополнителни возачи надвор од ProTourекипите тимовитена ProTour имаат завршени во позиции со кои освоиле бодови.
 
=== ТимскиЕкипно ===
 
ТимскиотЕкпиниот пласман се пресметува со додавање на освоените бодови на првите пет возачи на тимотекипата во табелата. ТимовитеЕкипите со ист број на бодови се пласираат според нивниот највисоко рангиран возач.
 
{| class="wikitable"
|- style="background:#ccf;"
!Место
!Екипа
!Тим
!Бодови
!Први пет возачи
|}
 
* Сите 18 тимовиекипи се бодувани.
 
=== Национален ===
!width="25%"| Настан<br />(Победник)'''
!width="25%"| '''Индивидуален'''
!width="25%"| '''ТимскиЕкипно'''
!width="25%"| '''Национален'''
|-

Прегледник