90377 Седна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Седна ⯲
Sedna seen through Hubble
Седна, сликана од Вселенскиот Телескоп Хабл
Откривање
Откриено14 ноември 2003

90377 Седна (симбол: ⯲)[1] е џуџеста планета во Сончевиот Систем.

Истражување[уреди | уреди извор]

Орбитата на Седна (црвена) и орбитите на планетите од надворешниот Сончев Систем (орбитата на Плутон е виолетова).

Седна ќе дојде во положба на перихел во периодот 2075–2076. Ова најблиско доближување на Седна до Сонцето овозможува можност за нејзинот истражување, бидејќи во оваа положба повторно Седна ќе дојде за 12.000 години.

  1. U+2BF2 ⯲. David Faulks (2016) 'Eris and Sedna Symbols,' L2/16-173R, Unicode Technical Committee Document Register.