Тим Инеос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тим Инеос
Инфомации за тимот
UCI кодINS
ЛоциранВелика Британија
Основан2009 (2009)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиПинарело
Клучни кадри
Извршен директорДејв Брејлсфорд
Историја на тимското име
2010
2011–2013
2014-2019
2019-
Скај Профешанл Сајклинг
Скај Просајклинг
Тим Скај
Тим Инеос

Тим Инеос (кратенка според UCI: INS; во периодот 2010-2019 позната како Тим Скај) — британска професионална друмска велосипедска екипа, која настапува во Светската турнеја. Екипата има седиште во Манчестер, Англија, со логистичка база во Белгија и оперативна база во Италија.[1] Екипата е предводена од поранешниот директор на британската велосипедска федерација, Дејв Брејлсфорд.

Целта на Тим Скај била „да победат на Тур де Франс за пет години“ откако ги исполниле првичните очекувања од 2010 година и целта „да го создадат првиот британски победник на Тур де Франс за пет години“.[2] Скај ја постигнала првичната цел од 2010 во 2012 година кога Бредли Вигинс победил на Тур де Франс 2012, станувајќи првиот британски победник во историјата, додека сонародникот Крис Фрум завршил како второпласиран.[3] Подоцна, Фрум победил на Тур де Франс 2013, така што ја постигнале целта на Тим Скај два пати, за време на првичниот одреден временски период.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2015[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
AUT Бернхард Ајзел Wikidata-logo S.svg17 февруари 1981HTC-Highroad (2011)
USA Ијан Босвел Wikidata-logo S.svg7 февруари 1991Bontrager Livestrong (2012)
ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg7 февруари 1989
GBR Бредли Вигинс Wikidata-logo S.svg (1 јан–29 апр)28 април 1980Team Wiggins (2015)
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Хавиер Зандио Wikidata-logo S.svg17 март 1977Caisse d'Épargne (2010)
AUS Нејтан Ирл Wikidata-logo S.svg4 јуни 1988Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers (2013)
CZE Леополд Кениг Wikidata-logo S.svg15 ноември 1987Тим НетАп-Ендура (2014)
GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svg15 јуни 1989100% me (2009)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg26 мај 1984Euskaltel Euskadi (2013)
NOR Ларс Петер Нордхауг Wikidata-logo S.svg14 мај 1984Џамбо-Висма (2014)
USA Дени Пејт Wikidata-logo S.svg23 март 1979HTC-Highroad (2011)
GBR Алекс Питерс Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)31 март 1994SEG Racing (2015)
AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg30 јануари 1985Saxo Bank-Sungard (2011)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg31 август 1989
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg10 март 1990100% me (2011)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg3 јули 1984Тинкоф-Саксо (2014)
AUS Кристофер Сатон Wikidata-logo S.svg10 септември 1984Garmin-Slipstream (2009)
GBR Бен Свифт Wikidata-logo S.svg5 ноември 1987Катјуша (2009)
BLR Канстанцин Сивцов Wikidata-logo S.svg9 август 1982HTC-Highroad (2011)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg25 мај 1987ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
GBR Ендру Фен Wikidata-logo S.svg1 јули 1990Omega Pharma - Quick Step (2014)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)30 март 1995Axeon (2015)

2016[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Ијан Босвел Wikidata-logo S.svg7 февруари 1991Bontrager Livestrong (2012)
ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg7 февруари 1989
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)2 мај 1993Team Wiggins (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Хавиер Зандио Wikidata-logo S.svg17 март 1977Caisse d'Épargne (2010)
ESP Бењат Инчаусти Wikidata-logo S.svg20 март 1986Мовистар (2015)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
CZE Леополд Кениг Wikidata-logo S.svg15 ноември 1987Тим НетАп-Ендура (2014)
GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svg15 јуни 1989100% me (2009)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
ESP Микел Ланда Wikidata-logo S.svg13 декември 1989Астана (2015)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg26 мај 1984Euskaltel Euskadi (2013)
NOR Ларс Петер Нордхауг Wikidata-logo S.svg14 мај 1984Џамбо-Висма (2014)
GBR Алекс Питерс Wikidata-logo S.svg31 март 1994SEG Racing (2015)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg31 август 1989
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg10 март 1990100% me (2011)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg3 јули 1984Тинкоф-Саксо (2014)
GBR Бен Свифт Wikidata-logo S.svg5 ноември 1987Катјуша (2009)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg25 мај 1987ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
GBR Ендру Фен Wikidata-logo S.svg1 јули 1990Omega Pharma - Quick Step (2014)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
NED Дани ван Попел Wikidata-logo S.svg26 јули 1993Трек Фактори Рејсинг (2015)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Ијан Босвел Wikidata-logo S.svg7 февруари 1991Bontrager Livestrong (2012)
ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svg7 февруари 1989
POL Лукаш Вишњовски Wikidata-logo S.svg7 декември 1991Етикс-Квик Степ (2016)
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Џонатан Дибен Wikidata-logo S.svg12 февруари 1994Team Wiggins (2016)
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg2 мај 1993Team Wiggins (2016)
FRA Кени Елисонд Wikidata-logo S.svg22 јули 1991ФДЖ (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Бењат Инчаусти Wikidata-logo S.svg20 март 1986Мовистар (2015)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svg15 јуни 1989100% me (2009)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
ESP Микел Ланда Wikidata-logo S.svg13 декември 1989Астана (2015)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg26 мај 1984Euskaltel Euskadi (2013)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg27 март 1989Астана (2016)
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg10 март 1990100% me (2011)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg25 мај 1987ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
NED Дани ван Попел Wikidata-logo S.svg26 јули 1993Трек Фактори Рејсинг (2015)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Леонардо Басо Wikidata-logo S.svg25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
COL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
POL Лукаш Вишњовски Wikidata-logo S.svg7 декември 1991Етикс-Квик Степ (2016)
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Едвард Данбар Wikidata-logo S.svg (13 сеп–31 дек)1 септември 1996
IRL Филип Дејгнан Wikidata-logo S.svg7 септември 1983ЈунајтедХелткеар (2013)
GBR Џонатан Дибен Wikidata-logo S.svg12 февруари 1994Team Wiggins (2016)
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg2 мај 1993Team Wiggins (2016)
FRA Кени Елисонд Wikidata-logo S.svg22 јули 1991ФДЖ (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
COL Серхио Енао Wikidata-logo S.svg10 декември 1987Gobernación de Antioquia-Indeportes Antioquia (2011)
ESP Бењат Инчаусти Wikidata-logo S.svg20 март 1986Мовистар (2015)
ESP Џонатан Кастровјехо Wikidata-logo S.svg27 април 1987Мовистар (2017)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
GBR Кристофер Лолес Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
ESP Давид Лопес Wikidata-logo S.svg13 мај 1981Мовистар (2012)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg27 март 1989Астана (2016)
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg10 март 1990100% me (2011)
RUS Павел Сиваков Wikidata-logo S.svg11 јули 1997BMC Development (2017)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg25 мај 1987ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
NOR Кристофер Халворсен Wikidata-logo S.svg13 април 1996Joker Icopal (2017)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
NED Дилан ван Барле Wikidata-logo S.svg21 мај 1992Cannondale-Drapac (2017)
ESP Давид де ла Крус Wikidata-logo S.svg6 мај 1989Квик-Степ Флорс (2017)

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Леонардо Басо Wikidata-logo S.svg25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
COL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
ITA Филипо Гана Wikidata-logo S.svg25 јули 1996ОАЕ Емирати (2018)
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Едвард Данбар Wikidata-logo S.svg1 септември 1996
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg2 мај 1993Team Wiggins (2016)
FRA Кени Елисонд Wikidata-logo S.svg22 јули 1991ФДЖ (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
ESP Џонатан Кастровјехо Wikidata-logo S.svg27 април 1987Мовистар (2017)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
GBR Кристофер Лолес Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
ECU Хонатан Нарваес Wikidata-logo S.svg4 март 1997Квик-Степ Флорс (2018)
NED Ваут Пулс Wikidata-logo S.svg1 октомври 1987Omega Pharma - Quick Step (2014)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg31 август 1989
ITA Диего Роза Wikidata-logo S.svg27 март 1989Астана (2016)
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg10 март 1990100% me (2011)
GBR Бен Свифт Wikidata-logo S.svg5 ноември 1987ОАЕ Емирати (2018)
RUS Павел Сиваков Wikidata-logo S.svg11 јули 1997BMC Development (2017)
COL Иван Соса Wikidata-logo S.svg31 октомври 1997Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg25 мај 1987ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
NOR Кристофер Халворсен Wikidata-logo S.svg13 април 1996Joker Icopal (2017)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
NED Дилан ван Барле Wikidata-logo S.svg21 мај 1992Cannondale-Drapac (2017)
ESP Давид де ла Крус Wikidata-logo S.svg6 мај 1989Квик-Степ Флорс (2017)

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
ITA Леонардо Басо Wikidata-logo S.svg25 декември 1993General Store Bottoli Zardini (2017)
COL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg13 јануари 1997Андрони Џокатоли (2017)
ITA Филипо Гана Wikidata-logo S.svg25 јули 1996ОАЕ Емирати (2018)
POL Михал Голаш Wikidata-logo S.svg29 април 1984Етикс-Квик Степ (2015)
IRL Едвард Данбар Wikidata-logo S.svg1 септември 1996
AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg28 мај 1990
GBR Овен Дул Wikidata-logo S.svg2 мај 1993Team Wiggins (2016)
COL Себастијан Енао Wikidata-logo S.svg5 август 1993Colombia-Coldeportes (2013)
ECU Ричард Карапас Wikidata-logo S.svg29 мај 1993Мовистар (2019)
ESP Џонатан Кастровјехо Wikidata-logo S.svg27 април 1987Мовистар (2017)
POL Михал Квјатковски Wikidata-logo S.svg2 јуни 1990Етикс-Квик Степ (2015)
BLR Васил Кириенка Wikidata-logo S.svg28 јуни 1981Мовистар (2012)
GER Кристијан Кнес Wikidata-logo S.svg5 март 1981Milram (2010)
GBR Кристофер Лолес Wikidata-logo S.svg4 ноември 1995Axeon-Hagens Berman (2017)
ITA Џани Москон Wikidata-logo S.svg20 април 1994Zalf Euromobil Désirée Fior (2015)
ECU Хонатан Нарваес Wikidata-logo S.svg4 март 1997Квик-Степ Флорс (2018)
ITA Салваторе Пучо Wikidata-logo S.svg31 август 1989
COL Брандон Ривера Wikidata-logo S.svg21 март 1996GW Shimano (2019)
ESP Карлос Родригес Wikidata-logo S.svg2 февруари 2001
GBR Лук Роу Wikidata-logo S.svg10 март 1990100% me (2011)
GBR Бен Свифт Wikidata-logo S.svg5 ноември 1987ОАЕ Емирати (2018)
RUS Павел Сиваков Wikidata-logo S.svg11 јули 1997BMC Development (2017)
COL Иван Соса Wikidata-logo S.svg31 октомври 1997Андрони Џокатоли-Сидермек (2018)
GBR Ијан Станард Wikidata-logo S.svg25 мај 1987ISD-Neri (2009)
GBR Герајнт Томас Wikidata-logo S.svg25 мај 1986Barloworld (2009)
GBR Крис Фрум Wikidata-logo S.svg20 мај 1985Barloworld (2009)
GBR Тео Гејган Харт Wikidata-logo S.svg30 март 1995Axeon-Hagens Berman (2016)
GBR Итан Хејтер Wikidata-logo S.svg18 септември 1998
NED Дилан ван Барле Wikidata-logo S.svg21 мај 1992Cannondale-Drapac (2017)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Вилијам Фотерингем. „Sky to sponsor British Tour de France team“, The Guardian, 26 февруари 2009.
  2. „Тим Скај: Метеорски подем до успех за само две години“. The Independent. 22 јули 2012. конс. 4 февруари 2013. 
  3. „Претставување на Тим Скај — Професионална британска друмска велосипедска екипа“. BSkyB. 26 февруари 2009. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]