Леж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леж
Леж
Леж, поглед од замокот Леж
Леж, поглед од замокот Леж
Леж се наоѓа во Албанија
Координати: 41°47′ СГШ 19°38′ ИГД / 
Држава Албанија
Област Леж
Округ Леж
Основан 26.07.1992
Управа
 • Вид Општина
 • Градоначалник Виктор Тушај
 • Заменик градоначалник Арџан Барбулуши
Население (2009)
 • Вкупно 15.510
 • Метро 222,26/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postal code 4501-4502
Повик. бр. 0215
Регистарски таблички LE
Мреж. место lezha.eu

Леж изворно Македонски Леска (албански: Lesh) е град во северозападна Албанија со околу 15.000 жители.

Лоциран е на левиот брег на реката Дрим околу 9 километри од устието на Дрим во Јадранското Море. Подрачјето е тешко проодно, мочурливо и слабо населено. Леж е значајна раскрсница на автомобилските патишта кои водат кон Драч, Тирана, Скадар и Свети Јован (Шенѓин). Од Леж, Дрим е низводно пловен за помалку бродови, а на брегот на морето се наоѓа Свети Јован.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот бил основан од Дионизиј од Сиракуза, 385 година п.н.е. и од тогаш е викан Лис (латински: Lissus).

Во Првата балканска војна, на Леж на 18 ноември 1912 година, му биле одземени делови од српската Дринска II дивизија и Шумадиско-албанскиот одред. За време на Првата светска војна преку Леж во зимата 1915 - 1916 поминал поголем дел од српската војска при повлекувањето на југ од Србија.

Поврзано[уреди | уреди извор]