Канански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Канански јазици
Cana'ani
Изговор канани
Застапен во
Подрачје
Јазично семејство
Писмо Кананска азбука
Јазични кодови
ISO 639-3

Кананските јазици се јазици во групата на семитските јазици. На овие јазици зборувале древните народи на Канан, Израел, Феникија, како и Филистејците.