Ано (Бигла)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ано или Могила — археолошко наоѓалиште од римското време. Непосредно до Бумбарско маало, покрај селскиот пат е зачувана могила со пречник од 25 м и висина од 4 м. На јужниот дел има оштетувања од земјоделски работи. (А.К.)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069