Џиро д’Италија 2017 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џиро д’Италија 2017 започнала на 5 мај, а етапата 11 ќе се случи на 17 мај. Трката започнала во Алгери на островот Сардинија.

Легенда
  Jersey pink.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey blue.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман
  Jersey violet.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Лукас Пестлбергер Бора-хансгрое5ч 13' 35
2. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 0
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
5. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
6. ITA Кристијан Сбаралји Дименжн Дата+ 0
7. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
8. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
9. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 0
10. GER Фил Баухаус Sunweb+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Лукас Пестлбергер розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-хансгрое5ч 13' 25
2. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 4
3. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 6
4. RUS Павел Брут Газпром-РусВело+ 8
5. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 10
6. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 10
7. ITA Кристијан Сбаралји Дименжн Дата+ 10
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 10
9. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 10
10. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Андре Грајпел Лото-Судал6ч 05' 18
2. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 0
5. ITA Кристијан Сбаралји Дименжн Дата+ 0
6. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 0
7. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 0
9. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 0
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GER Андре Грајпел розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЛото-Судал11ч 18' 39
2. AUT Лукас Пестлбергер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-хансгрое+ 4
3. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 8
4. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 8
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 10
6. RUS Павел Брут Газпром-РусВело+ 12
7. ITA Кристијан Сбаралји Дименжн Дата+ 14
8. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 14
9. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс+ 14
10. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс3ч 26' 33
2. GER Ридигер Зелиг Бора-хансгрое+ 0
3. ITA Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4. AUS Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
5. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
6. BLR Канстанцин Сивцов Бахреин-Мерида+ 3
7. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 3
8. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 13
9. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 13
10. GER Андре Грајпел розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЛото-Судал+ 13
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс14ч 45' 16
2. GER Андре Грајпел виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЛото-Судал+ 9
3. AUT Лукас Пестлбергер Бора-хансгрое+ 13
4. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 13
5. BLR Канстанцин Сивцов Бахреин-Мерида+ 13
6. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 17
7. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 17
8. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 23
9. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 23
10. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати4ч 55' 58
2. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 19
3. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 29
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 29
5. ITA Дарио Каталдо Астана+ 29
6. NED Том Димулен Sunweb+ 29
7. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 29
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 29
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 29
10. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 29
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. LUX Боб Јунгелс розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс19ч 41' 56
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 6
3. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 10
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 10
5. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 10
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 10
7. NED Том Димулен Sunweb+ 10
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 10
9. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 10
10. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс3ч 40' 11
2. ITA Јакуб Маречко Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 0
4. GER Андре Грајпел виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЛото-Судал+ 0
5. GER Фил Баухаус Sunweb+ 0
6. ITA Кристијан Сбаралји Дименжн Дата+ 0
7. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
9. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. LUX Боб Јунгелс розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс23ч 22' 07
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 6
3. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 10
4. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 10
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 10
6. NED Том Димулен Sunweb+ 10
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 10
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 10
9. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 10
10. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Силван Дилје БМЦ Рејсинг Тим4ч 58' 01
2. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
3. AUT Лукас Пестлбергер Бора-хансгрое+ 12
4. ITA Симоне Андреета Бардијани ЦСФ+ 26
5. CAN Мајкл Вудс Cannondale-Drapac+ 39
6. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 39
7. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 39
8. LUX Боб Јунгелс розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 39
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 39
10. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 39
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. LUX Боб Јунгелс розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс28ч 20' 47
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 6
3. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 10
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 10
5. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 10
6. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 10
7. NED Том Димулен Sunweb+ 10
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 10
9. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 10
10. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот5ч 35' 18
2. COL Фернандо Гавирија виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 0
4. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
6. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
7. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 2
8. GER Ридигер Зелиг Бора-хансгрое+ 2
9. RUS Алексеј Цатевич Газпром-РусВело+ 2
10. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. LUX Боб Јунгелс розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс33ч 56' 07
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 6
3. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 10
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 10
5. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 10
6. NED Том Димулен Sunweb+ 10
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 10
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 10
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 10
10. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Горка Исагире Мовистар4ч 24' 59
2. ITA Џовани Висконти Бахреин-Мерида+ 5
3. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 10
4. ITA Енрико Баталјин Лото НЛ-Џамбо+ 12
5. CAN Мајкл Вудс Cannondale-Drapac+ 12
6. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 12
7. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 12
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 12
9. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 12
10. LUX Боб Јунгелс розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 12
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. LUX Боб Јунгелс розева маичка за предводникот на генералниот пласманбела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс38ч 21' 18
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 6
3. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 10
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 10
5. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 10
6. NED Том Димулен Sunweb+ 10
7. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 10
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 10
9. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 10
10. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана Мовистар3ч 44' 51
2. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 24
3. NED Том Димулен Sunweb+ 24
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 41
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 00
6. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 1' 18
7. EST Танел Кангерт Астана+ 2' 02
8. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 14
9. SUI Себастјен Рајхенбах ФДЖ+ 2' 28
10. ITA Давиде Формоло Cannondale-Drapac+ 2' 35
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана розева маичка за предводникот на генералниот пласманМовистар42ч 06' 09
2. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 28
3. NED Том Димулен Sunweb+ 30
4. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 51
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 10
6. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 1' 28
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 28
8. ITA Давиде Формоло бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачCannondale-Drapac+ 2' 45
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 2' 53
10. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 3' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен Sunweb50' 37
2. GBR Герајнт Томас Тим Скај+ 49
3. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 56
4. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 1' 40
5. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 2' 00
6. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 07
7. BEL Максим Монфор Лото-Судал+ 2' 13
8. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 2' 15
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 2' 16
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 17
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманSunweb42ч 57' 16
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 23
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 38
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 2' 40
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 47
6. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 3' 56
7. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 4' 05
8. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 17
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 4' 39
10. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 5' 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Резултат
Место Возач Екипа Време
1  Омар Фраиле (ШПА) Тим Дименжн Дата 4ч 23' 14"
2  Руј Кошта (ПОР) ОАЕ Тим Емирати + 0"
3  Пјер Ролан (ФРА) Канондејл-Драпак + 0"
4  Танел Кангерт (ЕСТ) Астана + 0"
5  Џовани Висконти (ИТА) Бахреин-Мерида + 0"
6  Бен Херманс (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 0"
7  Дарио Каталдо (ИТА) Астана + 0"
8  Симоне Петили (ИТА) ОАЕ Тим Емирати + 0"
9  Максим Монфор (БЕЛ) Лото-Судал + 3"
10  Лауренс де Плус (БЕЛ) Квик-Степ Флорс + 3"


Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманSunweb47ч 22' 07
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 23
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 38
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 2' 40
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 47
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 3' 05
7. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 3' 56
8. EST Танел Кангерт Астана+ 3' 59
9. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 4' 05
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 17
Извор: ProCyclingStats

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]