Џиро д’Италија 2017 - етапа 12 до етапа 21

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џиро д’Италија 2017 започнала на 5 мај, а етапата 12 се случила на 18 мај. Трката започнала во Алгери на островот Сардинија.

Легенда
  Jersey pink.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey blue.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман
  Jersey violet.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 12[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманКвик-Степ Флорс5ч 18' 55
2. ITA Јакуб Маречко Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
3. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
4. GER Фил Баухаус Санвеб+ 0
5. ARG Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
6. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
7. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
8. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
9. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб52ч 41' 08
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 23
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 38
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 2' 40
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 47
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 3' 05
7. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 3' 56
8. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 59
9. EST Танел Кангерт Астана+ 3' 59
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 13[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманКвик-Степ Флорс3ч 47' 45
2. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4. ITA Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
5. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
6. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
7. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
8. AUS Кејлеб Јуан Орика-Скот+ 0
9. GER Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
10. RUS Вјачеслав Кузнецов Катјуша-Алпесин+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб56ч 28' 53
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 23
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 38
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 2' 40
5. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 2' 47
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 3' 05
7. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 3' 56
8. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 59
9. EST Танел Кангерт Астана+ 3' 59
10. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 14[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб3ч 02' 34
2. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 3
3. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 9
4. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 14
5. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 35
6. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 41
7. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 43
8. ITA Франко Пелицоти Бахреин-Мерида+ 43
9. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 46
10. EST Танел Кангерт Астана+ 46
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб59ч 31' 17
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 47
3. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 3' 25
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 3' 40
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 24
6. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 4' 32
7. EST Танел Кангерт Астана+ 4' 55
8. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 4' 59
9. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 5' 28
10. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 5' 36
Извор: ProCyclingStats


Етапа 15[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс4ч 16' 51
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 0
3. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 0
4. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 0
5. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 0
7. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 0
8. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб+ 0
9. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 0
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласмансина маичка за предводникот во планинскиот пласманСанвеб63ч 48' 08
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 41
3. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 3' 21
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 3' 40
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 4' 24
6. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 4' 32
7. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 4' 59
8. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 5' 18
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 6' 01
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 7' 03
Извор: ProCyclingStats


Етапа 16[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида6ч 24' 22
2. ESP Микел Ланда Тим Скај+ 0
3. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 12
4. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 24
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 34
6. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 26
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 35
8. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 1' 35
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 35
10. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 1' 35
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб70ч 14' 48
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 31
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 12
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 2' 38
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 40
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 05
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 49
8. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 4' 35
9. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 6' 20
10. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 7' 00
Извор: ProCyclingStats


Етапа 17[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-ИзиПост5ч 42' 56
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 24
3. ESP Горка Исагире Мовистар+ 24
4. AUS Рори Сатерленд Мовистар+ 24
5. ITA Matteo Busato Вилиер Триестина-Селе Италија+ 24
6. BEL Дрис Девенинс Квик-Степ Флорс+ 24
7. AUT Феликс Гросшартнер ЦЦЦ Спранди Полковице+ 24
8. ESP Омар Фраиле Дименжн Дата+ 24
9. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 24
10. FRA Жилиен Бернар Трек-Сегафредо+ 24
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб76ч 05' 38
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 31
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 12
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 2' 38
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 2' 40
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 05
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 49
8. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 4' 35
9. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 6' 20
10. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 6' 33
Извор: ProCyclingStats


Етапа 18[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим3ч 54' 01
2. ESP Микел Ланда сина маичка за предводникот во планинскиот пласманТим Скај+ 0
3. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 8
4. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 8
5. CZE Јан Хирт ЦЦЦ Спранди Полковице+ 11
6. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 24
7. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 34
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 34
9. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб+ 1' 06
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 1' 06
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб80ч 00' 48
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 31
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 12
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 1' 36
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 58
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 07
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 17
8. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 5' 48
9. GBR Адам Јејтс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачОрика-Скот+ 7' 06
10. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7' 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 19[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Микел Ланда Тим Скај4ч 53' 00
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 49
3. FRA Пјер Ролан ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 54
4. ESP Пељо Билбао Астана+ 2' 12
5. COL Себастијан Енао Тим Скај+ 3' 06
6. RUS Евгениј Шалунов Гаспром-РусВело+ 3' 51
7. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 3' 51
8. ITA Matteo Busato Вилиер Триестина-Селе Италија+ 5' 05
9. ITA Лоренцо Рота Бардијани ЦСФ+ 5' 05
10. BLR Илија Кошевој Вилиер Триестина-Селе Италија+ 6' 44
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана розева маичка за предводникот на генералниот пласманМовистар85ч 02' 40
2. NED Том Димулен Санвеб+ 38
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 43
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 53
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 21
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 30
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 2' 48
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 6' 35
9. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7' 03
10. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 7' 37
Извор: ProCyclingStats


Етапа 20[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Тибо Пино ФДЖ4ч 57' 58
2. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 0
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 0
4. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 0
6. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 15
7. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 15
8. SUI Себастјен Рајхенбах ФДЖ+ 15
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 15
10. NED Том Димулен Санвеб+ 15
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Наиро Кинтана розева маичка за предводникот на генералниот пласманМовистар90ч 00' 38
2. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 39
3. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 43
4. NED Том Димулен Санвеб+ 53
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 15
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 30
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 03
8. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 6' 50
9. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 7' 18
10. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12' 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 21[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо33' 08
2. NED Том Димулен Санвеб+ 15
3. ITA Мануел Квинцијато БМЦ Рејсинг Тим+ 27
4. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 31
5. USA Џои Роскопф БМЦ Рејсинг Тим+ 35
6. CZE Јан Барта Бора-Хансгрое+ 39
7. AUT Георг Прајдлер Санвеб+ 51
8. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 54
9. SLO Јан Тратник ЦЦЦ Спранди Полковице+ 56
10. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 1' 02
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Том Димулен розева маичка за предводникот на генералниот пласманСанвеб90ч 34' 54
2. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 31
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 40
4. FRA Тибо Пино ФДЖ+ 1' 17
5. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 1' 56
6. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 11
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 41
8. LUX Боб Јунгелс бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 7' 04
9. GBR Адам Јејтс Орика-Скот+ 8' 10
10. ITA Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 15' 17
11. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 18' 06
12. CZE Јан Хирт ЦЦЦ Спранди Полковице+ 20' 49
13. BEL Максим Монфор Лото-Судал+ 21' 59
14. ITA Дарио Каталдо Астана+ 24' 40
15. SUI Себастјен Рајхенбах ФДЖ+ 28' 11
16. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 35' 50
17. ESP Микел Ланда сина маичка за предводникот во планинскиот пласманТим Скај+ 37' 09
18. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 37' 49
19. FRA Ибер Дипон АГ2Р Ла Мондијал+ 38' 45
20. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 57' 13
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]