Список на екипи и велосипедисти на Џиро д’Италија 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џиро д’Италија 2017 било 100. издание на трката, една од големите трки во велосипедизмот. Трката се одржала од 5 мај до 28 мај 2017 година, започнувајќи во Алгеро на островот Сардинија, а завршила во Милано.[1]

Сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Џиро д’Италија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Екипи во Светската турнеја на UCI
Професионални континентални екипи

Велосипедисти[уреди | уреди извор]

Легенда
Бр. Почетен број носен од возачот во текот на трката
Место Место во генералниот пласман
Време Задоцнување зад победникот во генералниот пласман
Ги означува возачите родени на или по 1 јануари 1992, квалификувани за пласманот за млад возач
Розева маичка Го означува победникот во генералниот пласман
Црвена маичка Го означува победникот во бодовниот пласман
Сина маичка Го означува победникот во планинскиот пласман
Бела маичка Го означува победникот во пласманот за млад возач (квалификуваните се означени со †)
ДНС Го означува возачот кој не започнал етапа, како и етапата пред која се повлекол
ДНФ Го означува возачот кој не завршил етапа, како и етапата на која се повлекол
ДСК Го означува возачот кој бил дисквалификуван од трката, како и етапата на која тоа се случило
Возраста е точно до 5 мај 2017 година, датумот на кој започнала трката

По екипа[уреди | уреди извор]

Бахреин-Мерида (TBM)
Бр. Возач Место
1  Винченцо Нибали (ИТА) 3
2  Валерио Ањоли (ИТА) 110
3  Мануеле Боаро (ИТА) 74
4  Енрико Гаспарото (ИТА) 76
5  Хавиер Морено (ШПА) ДСК-4
6  Франко Пелицоти (ИТА) 21
7  Лука Пиберник (СЛО) 100
8  Канстанцин Сивцов (БЛР) 35
9  Џовани Висконти (ИТА) ДНФ-20
Аг2р-Ла Мондијал (ALM)
Бр. Возач Место
11  Доменико Поцовиво (ИТА) 6
12  Жилиен Берар (ФРА) 131
13  Франсоа Бидар (ФРА) Young rider 39
14  Клеман Шеврие (ФРА) Young rider 81
15  Ибер Дипин (ФРА) 19
16  Бен Гаштауер (ЛУК) 29
17  Александар Жење (ФРА) ДНФ-4
18  Квентин Жореги (ФРА) Young rider 90
19  Матео Монтагути (ИТА) 51
Астана (AST)
Бр. Возач Место
21  Микеле Скарпони (ИТА)
22  Дарио Каталдо (ИТА) 14
23  Пељо Билбао (ШПА) 66
24  Жандос Бижигитов (КАЗ) 160
25  Јеспер Хансен (ДАН) 32
26  Танел Кангерт (ЕСТ) ДНФ-15
27  Луис Леон Санчес (ШПА) 43
28  Паоло Тиралонго (ИТА) 83
29  Андреј Зејц (КАЗ) 63
Бардијани-ЦСФ (BAR)
Бр. Возач Место
31  Стефано Пираци (ИТА)
32  Винченцо Албанезе (ИТА) Young rider ДНС-16
33  Симоне Андрета (ИТА) Young rider 156
34  Енрико Барбин (ИТА) 124
35  Никола Боем (ИТА) 152
36  Џулио Чиконе (ИТА) Young rider 95
37  Мирко Маестри (ИТА) 143
38  Лоренцо Рота (ИТА) Young rider 151
39  Никола Руфони (ИТА)
БМЦ Рејсинг Тим (BMC)
Бр. Возач Место
41  Тиџеј ван Гардерен (САД) 20
42  Роан Денис (АВС) ДНФ-4
43  Силван Дилје (ШВА) 67
44  Бен Херманс (БЕЛ) ДНФ-16
45  Мануел Квинцијато (ИТА) 133
46  Џои Роскопф (САД) 70
47  Мануел Сени (ИТА) Young rider 79
48  Дилан Тенс (БЕЛ) 75
49  Франсиско Вентосо (ШПА) 94
Бора-Хансгрое (BOH)
Бр. Возач Место
51  Јан Барта (ЧЕШ) 127
52  Чезаре Бенедети (ИТА) 115
53  Сем Бенет (ИРС) 158
54  Патрик Конрад (АВТ) 16
55  Жозе Мендес (ПОР) 48
56  Грегор Милбергер (АВТ) Young rider 41
57  Матео Пелуки (ИТА) ХД-10
58  Лукас Пестлбергер (АВТ) Young rider 114
59  Ридигер Зелиг (ГЕР) ДНФ-15
Канондејл-Драпак (CDT)
Бр. Возач Место
61  Пјер Ролан (ФРА) 22
62  Хју Карти (ВБР) 92
63  Џо Домбровски (САД) 69
64  Давиде Формоло (ИТА) 10
65  Алекс Хаус (САД) 136
66  Кристијан Корен (СЛО) 128
67  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) 77
68  Давиде Вилела (ИТА) 72
69  Мајкл Вудс (КАН) 38
ЦЦЦ-Спранди-Полковице (CCC)
Бр. Возач Место
71  Јан Хирт (ЧЕШ) 12
72  Марќин Бјалоблоцки (ПОЛ) 159
73  Феликс Гросшартнер (АВТ) Young rider 78
74  Лукаш Овсијан (ПОЛ) 88
75  Маќеј Патерски (ПОЛ) 137
76  Симоне Понци (ИТА) 126
77  Бранислав Самојлав (БЛР) 112
78  Михал Шлегел (ЧЕШ) Young rider 45
79  Јан Тратник (СЛО) 106
ФДЖ (FDJ)
Бр. Возач Место
81  Тибо Пино (ФРА) 4
82  Вилијам Боне (ФРА) ДНС-16
83  Матје Ладању (ФРА) 97
84  Тобијас Лудвигсон (ШВЕ) 85
85  Руди Молар (ФРА) 44
86  Стив Морабито (ШВА) 53
87  Себастјен Рајхенбах (ШВА) 15
88  Жереми Роа (ФРА) 73
89  Беноа Вогренар (ФРА) 103
Гаспром-РусВело (GAZ)
Бр. Возач Место
91  Сергеј Фирсанов (РУС) 96
92  Павел Брут (РУС) 134
93  Александар Фолифоров (РУС) Young rider 40
94  Дмитри Козончук (РУС) 145
95  Сергеј Лагутин (РУС) 157
96  Иван Ровни (РУС) 119
97  Иван Савицки (РУС) Young rider ДНФ-15
98  Евгениј Шалунов (РУС) Young rider 123
99  Алексеј Цатевич (РУС) 121
Лото-Судал (LTS)
Бр. Возач Место
101  Андре Грајпел (ГЕР) ДНС-14
102  Ларс Бак (ДАН) 118
103  Шон де Би (БЕЛ) ДНФ-16
104  Јаспер де Бејст (БЕЛ) Young rider ДНФ-18
105  Барт де Клерк (БЕЛ) ДНФ-15
106  Адам Хансен (АВС) 93
107  Морено Хофланд (ХОЛ) 139
108  Томаш Марчињски (ПОЛ) 47
109  Максим Монфор (БЕЛ) 13
Мовистар Тим (MOV)
Бр. Возач Место
111  Наиро Кинтана (КОЛ) 2
112  Андреј Амадор (КРИ) 18
113  Винер Анакона (КОЛ) 25
114  Даниеле Бенати (ИТА) ДНФ-16
115  Виктор де ла Парте (ШПА) 56
116  Хосе Ерада (ШПА) 61
117  Горка Изагире (ШПА) 28
118  Хозе Хоакин Рохас (ШПА) 50
119  Рори Сатерленд (АВС) 108
Орика-Скот (ORS)
Бр. Возач Место
121  Адам Јејтс (ВБР) 9
122  Александер Едмондсон (АВС) Young rider ДНС-16
123  Кејлеб Јуан (АВС) Young rider ДНФ-15
124  Мајкл Хепберн (АВС) 122
125  Кристофер Јул-Јенсен (ДАН) 109
126  Лука Мезгец (СЛО) 107
127  Рубен Плаза (ШПА) 30
128  Свен Тафт (КАН) 142
129  Карлос Верона (ШПА) Young rider 57
Квик-Степ Флорс (QST)
Бр. Возач Место
131  Боб Јунгелс (ЛУК) Young rider 8
132  Ерос Капеки (ИТА) 58
133  Лауренс де Плус (БЕЛ) Young rider 24
134  Дрис Девенинс (БЕЛ) 89
135  Фернандо Гавирија (КОЛ) Young rider 129
136  Илјо Кејсе (БЕЛ) 144
137  Давиде Мартинели (ИТА) Young rider 153
138  Максимилијано Ричезе (АРГ) 148
139  Питер Сери (БЕЛ) 105
Тим Дименжн Дата (DDD)
Бр. Возач Место
141  Нејтан Хас (АВС) ДНФ-11
142  Игор Антон (ШПА) 62
143  Натнаел Беране (ЕРИ) 59
144  Омар Фраиле (ШПА) 65
145  Рајан Гибонс (ЈАР) Young rider ДНС-16
146  Жак Јансе ван Ренсбург (ЈАР) 36
147  Кристијан Збараљи (ИТА) 101
148  Даниел Теклехајманот (ЕРИ) 111
149  Јохан ван Зил (ЈАР) 149
Катјуша-Алпесин (KAT)
Бр. Возач Место
151  Илнур Закарин (РУС) 5
152  Максим Белков (РУС) 125
153  Жозе Гонсалвеш (ПОР) 60
154  Роберт Кишерловски (ХРВ) 31
155  Павел Кочетков (РУС) ДНФ-4
156  Вјачеслав Кузнецов (РУС) 132
157  Алберто Лосада (ШПА) 147
158  Матвеј Мамикин (РУС) Young rider 87
159  Анхел Висиосо (ШПА) ДНС-21
Лото НЛ-Џамбо (TLJ)
Бр. Возач Место
161  Стевен Краусвајк (ХОЛ) ДНС-20
162  Енрико Батаљин (ИТА) 64
163  Виктор Кампенертс (БЕЛ) ДНФ-16
164  Тван Кастелејнс (ХОЛ) 130
165  Стеф Клемент (ХОЛ) 23
166  Мартејн Кејзер (ХОЛ) 116
167  Брам Танкинк (ХОЛ) ДНФ-19
168  Јурген ван ден Брук (БЕЛ) 91
169  Јос ван Емден (ХОЛ) 117
Тим Скај (SKY)
Бр. Возач Место
171  Микел Ланда (ШПА) 17
172  Филип Дејгнан (ИРС) 37
173  Кени Елисонд (ФРА) ДНФ-16
174  Михал Голаш (ПОЛ) 141
175  Себастијан Енао (КОЛ) Young rider 33
176  Васил Кириенка (БЛР) 102
177  Салваторе Пучо (ИТА) 86
178  Диего Роза (ИТА) 55
179  Герајнт Томас (ВБР) ДНС-13
Тим Санвеб (SUN)
Бр. Возач Место
181  Том Димулен (ХОЛ) 1
182  Фил Баухаус (ГЕР) Young rider ДНФ-17
183  Зимон Гешке (ГЕР) 54
184  Чад Хејга (САД) 82
185  Вилко Келдерман (ХОЛ) ДНФ-9
186  Синдре Лунке (НОР) Young rider 120
187  Георг Прајдлер (АВТ) 71
188  Том Стамснејдер (ХОЛ) 154
189  Лауренс тен Дам (ХОЛ) 34
Трек-Сегафредо (TFS)
Бр. Возач Место
191  Бауке Молема (ХОЛ) 7
192  Еуџенио Алафачи (ИТА) 146
193  Жилиен Берар (ФРА) Young rider 42
194  Лорен Дидје (ЛУК) ДНФ-11
195  Хесус Ернандез (ШПА) 49
196  Џакомо Ницоло (ИТА) ДНС-11
197  Мадс Петерсен (ДАН) 138
198  Питер Стетина (САД) 46
199  Јаспер Стејвен (БЕЛ) Young rider 98
ОАЕ Тим Емирати (UAD)
Бр. Возач Место
201  Руј Кошта (ПОР) 27
202  Валерио Конти (ИТА) Young rider 68
203  Роберто Ферари (ИТА) 150
204  Марко Маркато (ИТА) 113
205  Сака Модоло (ИТА) ДНФ-17
206  Матеј Мохорич (СЛО) 135
207  Едвард Равази (ИТА) Young rider 80
208  Симоне Петили (ИТА) Young rider 26
209  Јан Поланц (СЛО) Young rider 11
Вилиер Триестина-Селе Италија (WIL)
Бр. Возач Место
211  Филипо Поцато (ИТА) 104
212  Хулен Амезкета (ШПА) Young rider 99
213  Матео Бузато (ИТА) 84
214  Џузепе Фонци (ИТА) 161
215  Илија Кошевој (БЛР) 155
216  Јакуб Маречко (ИТА) Young rider ДНС-14
217  Даниел Фелипе Мартинез (КОЛ) Young rider ДНС-17
218  Кристијан Родригес (ШПА) Young rider 52
219  Еугерт Жупа (АЛБ) 140

По националност[уреди | уреди извор]

Вкупно 195 возачи настапиле на Џиро д’Италија 2017 од 32 различни држави.

Држава Бр. на возачи Завршиле Етапни победи
 Австралија 7 3 1 (Кејлеб Јуан)
 Австрија 5 5 1 (Лукас Пестлбергер)
 Албанија 1 1
 Аргентина 1 1
 Белгија 13 8
 Белорусија 4 4
 Обединето Кралство 3 2
 Германија 4 1 1 (Андре Грајпел)
 Данска 4 4
 Еритреја 2 2
 Естонија 1 0
 Ирска 2 2
 Италија 43 36 1 (Винченцо Нибали)
 ЈАР 3 2
 Казахстан 2 2
 Канада 2 2
 Колумбија 5 4 5 (Фернандо Гавирија х4, Наиро Кинтана)
 Костарика 1 1
 Луксембург 3 2 1 (Боб Јунгелс)
 Норвешка 1 1
 Полска 5 5
 Португалија 3 3
 Русија 14 12
 Словенија 6 6 1 (Јан Поланц)
 САД 6 6 1 (Тиџеј ван Гардерен)
 Франција 15 12 2 (Пјер Ролан, Тибо Пино)
 Холандија 13 10 2 (Том Димулен х2, Јос ван Емден)
 Хрватска 1 1
 Чешка 3 3
 Швајцарија 3 3 1 (Силван Дилје)
 Шведска 1 1
 Шпанија 18 16 3 (Горка Изагире, Омар Фраиле, Микел Ланда)
Вкупно 195 161 21

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Giro d'Italia 2017 route: Sardinia start for 100th edition“. cyclingweekly.co.uk. 14 септември 2016. Архивирано од изворникот на 2016-09-19. Посетено на 14 септември 2016.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]