Кука (Рогле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кука
археолошко наоѓалиште
Кука is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кука
Кука
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° СГШ; 21.16528° ИГД / 41.96778; 21.16528Координати: 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° СГШ; 21.16528° ИГД / 41.96778; 21.16528
Основни податоци
Име Кука
Место Рогле
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период раноантичко време
доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кука или Маја Кишес (од албански Маја Kishes; Црквен врв) е археолошки локалитет во тетовското село Рогле. Локалитетот претставува утврдена населба од раноантичкото и доцноантичкото време и црква од старохристијанското време. Се наоѓа на 1 km североисточно од селото, на висок рид со зарамнето плато, што доминира над околината, каде се гледаат темели од повеќе објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови (сликани вази со црн фирнајс). Околу целото плато се гледаат темели од бедемот и кулите, градени од кршен камен и варов малтер. Во северозападниот дел на тврдината е откриена старохристијанска црква со мозаичен под. Во подградието на североисточната и јужната падина се среќаваат многу фрагменти од керамички садови, питоси и згура од топено железо. Најдени се и бронзени монети од IV и V век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069