Градиште (Желино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′49″N 21°3′51″E / 41.98028° СГШ; 21.06417° ИГД / 41.98028; 21.06417Координати: 41°58′49″N 21°3′51″E / 41.98028° СГШ; 21.06417° ИГД / 41.98028; 21.06417
Основни податоци
Име Градиште
Место Желино
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во тетовското село Желино. Локалитетот претставува населба од бронзеното и доцноантичкото време. Се наоѓа веднаш над селото на висок рид што доминира над околниот терен. На зарамнетото плато се среќаваат фрагменти од керамички садови од бронзеното време, како и керамички садови, питоси и градежен материјал од доцноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бело Поле - населба од неолитското и римското време и средниот век;
  • Грамаѓе - населба од доцноантичко време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069