Бело Поле (Желино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бело Поле
археолошко наоѓалиште
Бело Поле is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бело Поле
Бело Поле
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′49″N 21°3′51″E / 41.98028° СГШ; 21.06417° ИГД / 41.98028; 21.06417Координати: 41°58′49″N 21°3′51″E / 41.98028° СГШ; 21.06417° ИГД / 41.98028; 21.06417
Основни податоци
Име Бело Поле
Место Желино
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бело Поле е археолошки локалитет во тетовското село Желино. Локалитетот претставува населба од неолитското и римското време и средниот век.[1]Се наоѓа северозападно од селото, на десниот брег на реката Вардар, каде на висока доминантна тераса се наоѓа множество фрагменти од неолитски керамички садови, орудија од камен и кремен и во помала мера фрагменти од керамички садови и питоси од римското време и средниот век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште - населба од бронзено и доцноантичко време
  • Грамаѓе - населба од доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069