Градиште (Горна Лешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°55′41″N 21°3′47″E / 41.92806° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.92806; 21.06306Координати: 41°55′41″N 21°3′47″E / 41.92806° СГШ; 21.06306° ИГД / 41.92806; 21.06306
Основни податоци
Име Градиште
Место Горна Лешница
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во тетовското село Горна Лешница. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичко време.[1]. Се наоѓа на западниот раб од селото, од десната страна на Лешничка Река, на самата граница со Долна Лешница каде има висок рид со зарамнето плато на кое се распознаваат темели од објекти и од одбранбен бедем. На површината има грамади од кршен камен, фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Според местоположбата, населбата имала военостратегиско значење да го штити преминот преку реката.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Trifunovski, Jovan F. (1976) (на француски). Polog (Etudes Anthropogeographiques) (1 издание). Belgrad: Academie Serbe des Sciences et des Art.