Тумба - Суви Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Тумба - Суви Дол
археолошко наоѓалиште
Тумба - Суви Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба - Суви Дол
Тумба - Суви Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′3″N 21°2′4″E / 41.96750° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.96750; 21.03444Координати: 41°58′3″N 21°2′4″E / 41.96750° СГШ; 21.03444° ИГД / 41.96750; 21.03444
Основни податоци
Име Тумба - Суви Дол
Место Стримница
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба - Суви Дол е археолошки локалитет во тетовското село Стримница. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на левиот брег на реката Вардар, поточно, во нивите на тромеѓата помеѓу атарите на селата Фалише, Брвеница и Стримница, каде се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и кршен камен. .[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069