Марков Ѕид (Рогле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марков Ѕид
археолошко наоѓалиште
Марков Ѕид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Марков Ѕид
Марков Ѕид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° СГШ; 21.16528° ИГД / 41.96778; 21.16528Координати: 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° СГШ; 21.16528° ИГД / 41.96778; 21.16528
Основни податоци
Име Марков Ѕид
Место Рогле
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кука е археолошки локалитет во тетовското село Рогле. Локалитетот претставува населба од римското време. Се наоѓа северно од селото, на карпест рид со зарамнето плато што ги затвора долината на реката Фум и патот што води низ неа, каде што се гледаат остатоци од ѕидови. Во јужното подножје, на повеќе тераси се гледаат темели од повеќе објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу згура од топена хромна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Роглевска тврдина - кастел од римско време;
  • Прој Роглес - населба од доцноантичко време и старохристијанска базилика;
  • Кука - утврдена населба од раноантичкото и доцноантичкото време и црква од старохристијанското време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069