Црква (Ларце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква
Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556Координати: 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556
Основни податоци
Име Црква
Место Ларце
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црква е археолошки локалитет во тетовското село Ларце. Локалитетот претставува црква од доцниот среден век. Се наоѓа на 500 m јужно од селото, на едно зарамнето плато на падините на Сува Гора, каде се гледаат урнатини од црква со мали димензии[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Брезница - населба од доцноантичко време;
  • Кале - населба од доцноантичкото време и средниот век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069