Кале (Ларце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556Координати: 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556
Основни податоци
Име Кале
Место Ларце
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во тетовското село Ларце. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичкото време и средниот век. Се наоѓа североисточно од селото, каде што покрај патот за селото Седларево има висок рид со зарамнето плато на кое се зачувани остатоци од населба, и тоа фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Брезница - населба од доцноантичко време;
  • Црква - црква од доцен среден век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069