Грамаѓе (Желино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′49″N 21°3′51″E / 41.98028° СГШ; 21.06417° ИГД / 41.98028; 21.06417Координати: 41°58′49″N 21°3′51″E / 41.98028° СГШ; 21.06417° ИГД / 41.98028; 21.06417
Основни податоци
Име Градиште
Место Желино
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во тетовското село Желино. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 2 km северно од селото, во приватна нива, каде што се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бело Поле - населба од неолитското и римското време и средниот век;
  • Градиште - населба од бронзено и доцноантичко време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069