Брезница (Ларце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезница
археолошко наоѓалиште
Брезница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Брезница
Брезница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556Координати: 41°56′4″N 21°7′32″E / 41.93444° СГШ; 21.12556° ИГД / 41.93444; 21.12556
Основни податоци
Име Брезница
Место Ларце
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Брезница е археолошки локалитет во тетовското село Ларце. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на окоу 1 km јужно од селото, каде на еден поголем простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се и повеќе монети што се чуваат во Музејот на тетовскиот крај[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кале - утврдена населба од доцноантичко време и средниот век;
  • Црква - црква од доцен среден век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069