Глобочица (Луковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глобочица
археолошко наоѓалиште
Глобочица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Глобочица
Глобочица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°53′20″N 21°9′20″E / 41.88889° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.88889; 21.15556Координати: 41°53′20″N 21°9′20″E / 41.88889° СГШ; 21.15556° ИГД / 41.88889; 21.15556
Основни податоци
Име Глобочица
Место Луковица (Тетовско)
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Глобочица е археолошки локалитет во тетовското село Луковица. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа северно од селото, на падините на Сува Гора, каде на површината се распознаваат покривни плочи од гробови со ориентација запад-исток[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Елизабета Димитрова, Виктпр Лилчиќ, Кате Антеска, Александар Василевски -Матка културно наследство, Скопје 2011.
  3. Виктор Лилчиќ, Матка низ вековите, Скопје 1995