Прој Роглес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прој Роглес
археолошко наоѓалиште
Прој Роглес is located in Археолошки локалитет во Македонија
Прој Роглес
Прој Роглес
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° СГШ; 21.16528° ИГД / 41.96778; 21.16528Координати: 41°58′4″N 21°9′55″E / 41.96778° СГШ; 21.16528° ИГД / 41.96778; 21.16528
Основни податоци
Име Прој Роглес
Место Рогле
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Прој Роглес е археолошки локалитет во тетовското село Рогле. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време и старохристијанска базилика. Се наоѓа северно од селото, во приватна нива, каде на блага падина со зарамнето плато се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал. Во една просторија на поголема градба, можеби црква, се откриени остатоци од мозаичен под со полихромни тесели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Кука - утврдена населба од раноантичкото и доцноантичкото време и црква од старохристијанското време.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069