Брдо (Седларево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брдо
археолошко наоѓалиште
Брдо is located in Археолошки локалитет во Македонија
Брдо
Брдо
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°52′59″N 21°7′39″E / 41.88306° СГШ; 21.12750° ИГД / 41.88306; 21.12750Координати: 41°52′59″N 21°7′39″E / 41.88306° СГШ; 21.12750° ИГД / 41.88306; 21.12750
Основни податоци
Име Брдо
Место Седларево
Општина Желино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Брдо е археолошки локалитет во тетовското село Седларево. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на 2 km југоисточно од селото, на висок рид со зарамнето плато што доминира над непосредната околина, каде се гледаат остатоци од одбранбени бедеми и кули. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од градежен материјал. Бедемот е ѕидан од делкани камења без малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069