Разлика помеѓу преработките на „Дубаи“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 241 бајт ,  пред 1 година
Бришење на "Dubai_Marina_Emirates_Gulf_Illuminated.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Ymblanter поради: per [[:c:Commons:Dele
(Бришење на "Dubai_Marina_Emirates_Gulf_Illuminated.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Ymblanter поради: per [[:c:Commons:Dele)
===Модерна ера===
 
 
[[File:Dubai Marina Emirates Gulf Illuminated.jpg|thumb|Поглед кон Дубаи.<ref>{{Cite web|url=https://pixabay.com/en/dubai-dubai-marina-emirates-gulf-1227538/|title=Pixaby|last=|first=|date=|website=Pixaby|access-date=}}</ref>]]
 
Во текот на 1970-тите, Дубаи продолжил да расте од приходите добиени од нафта и трговија, дури и кога градот забележал прилив на имигранти што бегале од Либанската граѓанска војна<ref name="nyt2">"Beirut Showing Signs of Recovery From Wounds of War". ''The New York Times''. 26 May 1977. pg.2</ref>. Пограничните спорови меѓу емиратите продолжиле и по формирањето на [[ОАЕ]]. Во [[1979]] година бил постигнат формален компромис што ги завршило несогласувањата<ref name="lonelyplanet">Dubai. Carter, T and Dunston, L. ''Lonely Planet Publications''</ref>. Пристаништето Џебел Али било основано во 1979 година. ''JAFZA'' (Слободна зона Џебел Али) била изградена околу пристаништето во [[1985]] година за да им обезбеди на странските компании неограничен увоз и извозен капитал<ref name="UAEFreeZones">{{cite web|url=http://www.uaefreezones.com/fz_jebel_ali.html|title=Free Zones in the UAE|publisher=uaefreezones.com|accessdate=23 April 2010|deadurl=no|archiveurl=https://web.archive.org/web/20100225153052/http://www.uaefreezones.com/fz_jebel_ali.html|archivedate=25 February 2010|df=dmy-all}}</ref>.

Прегледник