Разлика помеѓу преработките на „Папуа Нова Гвинеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 45 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Папуа Нова Гвинеја''' ([[англиски]]: ''Papua New Guinea'', [[ток писин]]: ''Papua Niugini'') или официјално '''Независна Држава Папуа Нова Гвинеја''' е држава во [[Океанија]], која го зазема источниот дел на островот [[Нова Гвинеја]] и многубројни околни острови. Островот се наоѓа во југозападниот дел на [[ПацификТихиот Океан]]от, во регионот [[Меланезија]]. Главен град на Папуа Нова Гвинеја е [[Порт Морзби]]. Оваа држава е една од најшареноликитедржавите држависо штоголема семултикултура, однесуваодносно заво етничкитедржават групи соима повеќе од 850 различни етнички групи. со вкупноВкупното население одна Папуа Нова Гвинеја е околу 6 милиони жители. Таа е една од најруралните држави во светот каде 18% од населението живее во урбаните средини. Исто така, оваа држава е една од најретко истражените држави во светот, што се однесува до [[флора]]та, [[фауна]]та и [[етнологија]]та.
 
== Етимологија на име ==

Прегледник