ССС Про Тим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ССС Про Тим
Cccteamlogo.png
Инфомации за тимот
UCI кодBMC (2007–2018)
CPT (од 2019)
ЛоциранСАД (2007–2018)
Полска (од 2019)
Основан2007 (2007)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиЏајант
Клучни кадри
Извршен директорЏим Очович
Спортски директорАлан Пејпер
Историја на тимското име
2007–2018
2019–
БМЦ Рејсинг Тим
CCC Тим

ССС Про Тим (англиски: CCC Pro Team; кратенка на екипата според UCI: CPT) — полска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзин главен спонзор е ССС, полски производител на чевли. Како косопственик на екипата е американскиот велосипедист Џим Очович, кој го основал 7-Иливен Сајклинг Тим и е негов менаџер.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Дарвин Атапума (КОЛ) (1988-01-15)15 јануари 1988 (воз. 27)
 Том Боли (ШВА) (1994-01-17)17 јануари 1994 (воз. 21)
 Брент Букволтер (САД) (1984-02-16)16 февруари 1984 (воз. 31)
 Маркус Бургхарт (ГЕР) (1983-06-30)30 јуни 1983 (воз. 32)
 Грег ван Авермет (БЕЛ) (1985-05-17)17 мај 1985 (воз. 30)
 Тиџеј ван Гардерен (САД) (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27)
 Петер Велитс (СВК) (1985-08-12)12 август 1985 (воз. 30)
 Данило Вис (ШВА) (1985-08-26)26 август 1985 (воз. 30)
 Лоик Влиген (БЕЛ) (1993-12-20)20 декември 1993 (воз. 22)
 Флорис Гертс (ХОЛ) (1992-05-03)3 мај 1992 (воз. 23)
 Алесандро де Марки (ИТА) (1986-05-19)19 мај 1986 (воз. 29)
 Роан Денис (АВС) (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 25)
 Силван Дилје (ШВА) (1990-08-03)3 август 1990 (воз. 25)
 Жан Пјер Друкер (ЛУК) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
 Филип Жилбер (БЕЛ) (1982-07-05)5 јули 1982 (воз. 33)
 Дамијано Карузо (ИТА) (1987-10-12)12 октомври 1987 (воз. 28)
 Мануел Квинцијато (ИТА) (1979-10-30)30 октомври 1979 (воз. 36)
 Штефан Кинг (ШВА) (1993-11-16)16 ноември 1993 (воз. 22)
 Амаел Моанар (ФРА) (1982-02-02)2 февруари 1982 (воз. 33)
 Даниел Ос (ИТА) (1987-01-13)13 јануари 1987 (воз. 28)
 Ричи Порт (АВС) (1985-01-30)30 јануари 1985 (воз. 30)
 Џои Роскопф (САД) (1989-09-05)5 септември 1989 (воз. 26)
 Самуел Санчез (ШПА) (1978-02-05)5 февруари 1978 (воз. 37)
 Мануел Сени (ИТА) (1992-03-11)11 март 1992 (воз. 23)
 Дилан Тенс (БЕЛ) (1992-03-01)1 март 1992 (воз. 23)
 Тејлор Фини (САД) (1990-06-27)27 јуни 1990 (воз. 25)
 Бен Херманс (БЕЛ) (1986-06-08)8 јуни 1986 (воз. 29)
 Рик Цабел (ГЕР) (1993-12-07)7 декември 1993 (воз. 22)
 Михаел Шер (ШВА) (1986-09-29)29 септември 1986 (воз. 29)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
SUI Том Боли Wikidata-logo S.svg17 јануари 1994BMC Development (2015)
USA Брент Букволтер Wikidata-logo S.svg16 февруари 1984VMG Racing (2007)
NED Брам Велтен Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)29 март 1997BMC Development (2017)
ESP Франсиско Вентосо Wikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
SUI Данило Вис Wikidata-logo S.svg26 август 1985Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
BEL Лоик Влиген Wikidata-logo S.svg20 декември 1993
NED Флорис Гертс Wikidata-logo S.svg3 мај 1992BMC Development (2015)
AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg28 мај 1990
SUI Силван Дилје Wikidata-logo S.svg3 август 1990BMC Development (2013)
LUX Жан Пјер Друкер Wikidata-logo S.svg3 септември 1986Ванти-Груп Гобер (2014)
SUI Мартин Елмигер Wikidata-logo S.svg23 септември 1978ИАМ (2016)
ITA Дамијано Карузо Wikidata-logo S.svg12 октомври 1987Cannondale (2014)
ITA Мануел Квинцијато Wikidata-logo S.svg30 октомври 1979Liquigas-Doimo (2010)
SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg16 ноември 1993BMC Development (2014)
SUI Патрик Милер Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)18 април 1996BMC Development (2017)
FRA Амаел Моанар Wikidata-logo S.svg2 февруари 1982Кофидис (2010)
ITA Даниел Ос Wikidata-logo S.svg13 јануари 1987Liquigas-Cannondale (2012)
AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg30 јануари 1985Тим Скај (2015)
USA Џои Роскопф Wikidata-logo S.svg5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg3 јули 1984Тим Скај (2016)
ESP Самуел Санчес Wikidata-logo S.svg (19 фев–5 окт, Фуснота)5 февруари 1978Euskaltel Euskadi (2013)
ITA Мануел Сени Wikidata-logo S.svg11 март 1992Colpack (2014)
AUS Мајлс Скотсон Wikidata-logo S.svg18 јануари 1994Illuminate (2016)
BEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg1 март 1992BMC Development (2014)
SUI Килијан Франкини Wikidata-logo S.svg26 јануари 1994BMC Development (2016)
BEL Бен Херманс Wikidata-logo S.svg8 јуни 1986RadioShack-Leopard (2013)
SUI Михаел Шер Wikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
BEL Грег ван Авермет Wikidata-logo S.svg17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
USA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg12 август 1988HTC-Highroad (2011)
BEL Нејтан ван Хојдонк Wikidata-logo S.svg (15 мај–31 дек)12 октомври 1995
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale (2014)

Фуснота: Самуел Санчес, отпуштен поради допинг[1]

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
NZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg15 февруари 1991Cannondale-Drapac (2017)
ITA Алберто Бетиол Wikidata-logo S.svg29 октомври 1993Cannondale-Drapac (2017)
SUI Том Боли Wikidata-logo S.svg17 јануари 1994BMC Development (2015)
USA Брент Букволтер Wikidata-logo S.svg16 февруари 1984VMG Racing (2007)
ESP Франсиско Вентосо Wikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
SUI Данило Вис Wikidata-logo S.svg26 август 1985Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
BEL Лоик Влиген Wikidata-logo S.svg20 декември 1993
AUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svg16 мај 1980Орика-Скот (2017)
AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg28 мај 1990
LUX Жан Пјер Друкер Wikidata-logo S.svg3 септември 1986Ванти-Груп Гобер (2014)
ITA Дамијано Карузо Wikidata-logo S.svg12 октомври 1987Cannondale (2014)
SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg16 ноември 1993BMC Development (2014)
AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg30 јануари 1985Тим Скај (2015)
USA Џои Роскопф Wikidata-logo S.svg5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg3 јули 1984Тим Скај (2016)
BEL Јирген Рулантс Wikidata-logo S.svg2 јули 1985Лото-Судал (2017)
AUS Мајлс Скотсон Wikidata-logo S.svg18 јануари 1994Illuminate (2016)
BEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg1 март 1992BMC Development (2014)
SUI Килијан Франкини Wikidata-logo S.svg26 јануари 1994BMC Development (2016)
SUI Михаел Шер Wikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
BEL Грег ван Авермет Wikidata-logo S.svg17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
USA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg12 август 1988HTC-Highroad (2011)
BEL Нејтан ван Хојдонк Wikidata-logo S.svg12 октомври 1995
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale (2014)

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
POR Амаро Антунес Wikidata-logo S.svg27 ноември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
USA Вил Барта Wikidata-logo S.svg6 јануари 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
NZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg15 февруари 1991Cannondale-Drapac (2017)
POL Павел Бернас Wikidata-logo S.svg24 мај 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
ESP Франсиско Вентосо Wikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
POL Лукаш Вишњовски Wikidata-logo S.svg7 декември 1991Тим Скај (2018)
GER Зимон Гешке Wikidata-logo S.svg13 март 1986Санвеб (2018)
POL Камил Градек Wikidata-logo S.svg17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
GER Јонас Кох Wikidata-logo S.svg25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
ITA Јакуб Маречко Wikidata-logo S.svg30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
POL Лукаш Овсјан Wikidata-logo S.svg24 февруари 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
BEL Серж Пауелс Wikidata-logo S.svg21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
USA Џои Роскопф Wikidata-logo S.svg5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
POL Шимон Сајнок Wikidata-logo S.svg24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
AUT Рикардо Цојдл Wikidata-logo S.svg8 април 1988Felbermayr Simplon Wels (2018)
CZE Јосеф Черни Wikidata-logo S.svg11 мај 1993Elkov-Author (2018)
SUI Михаел Шер Wikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
BEL Грег ван Авермет Wikidata-logo S.svg17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
BEL Гијом ван Кејрсбулк Wikidata-logo S.svg14 февруари 1991Ванти-Груп Гобер (2018)
BEL Нејтан ван Хојдонк Wikidata-logo S.svg12 октомври 1995
BEL Гејс ван Хуке Wikidata-logo S.svg12 ноември 1991Лото НЛ-Џамбо (2018)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale (2014)
ESP Виктор де ла Парте Wikidata-logo S.svg22 јуни 1986Мовистар (2018)
NED Лауренс тен Дам Wikidata-logo S.svg13 ноември 1980Санвеб (2018)

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
USA Вил Барта Wikidata-logo S.svg6 јануари 1996Хагенс Берман Аксеон (2018)
NZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg15 февруари 1991Cannondale-Drapac (2017)
HUN Атила Валтер Wikidata-logo S.svg12 јуни 1998CCC Development (2019)
ESP Франсиско Вентосо Wikidata-logo S.svg6 мај 1982Мовистар (2016)
POL Лукаш Вишњовски Wikidata-logo S.svg7 декември 1991Тим Скај (2018)
GER Зимон Гешке Wikidata-logo S.svg13 март 1986Санвеб (2018)
POL Камил Градек Wikidata-logo S.svg17 септември 1990ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
RUS Илнур Закарин Wikidata-logo S.svg15 септември 1989Катјуша-Алпесин (2019)
GER Јонас Кох Wikidata-logo S.svg25 јуни 1993ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
RUS Павел Кочетков Wikidata-logo S.svg7 март 1986Катјуша-Алпесин (2019)
POL Камил Малецки Wikidata-logo S.svg2 јануари 1996CCC Development (2019)
ITA Јакуб Маречко Wikidata-logo S.svg30 април 1994Вилиер Триестина-Селе Италија (2018)
ITA Фаусто Маснада Wikidata-logo S.svg6 ноември 1993Андрони Џокатоли-Сидермек (2019)
POL Михал Палута Wikidata-logo S.svg4 октомври 1995CCC Development (2019)
BEL Серж Пауелс Wikidata-logo S.svg21 ноември 1983Дименжн Дата (2018)
USA Џои Роскопф Wikidata-logo S.svg5 септември 1989Hincapie Sportswear Development (2014)
POL Шимон Сајнок Wikidata-logo S.svg24 август 1997ЦЦЦ Спранди Полковице (2018)
ITA Матео Трентин Wikidata-logo S.svg2 август 1989Мичелтон-Скот (2019)
CZE Јан Хирт Wikidata-logo S.svg21 јануари 1991Астана (2019)
GER Георг Цимерман Wikidata-logo S.svg11 октомври 1997Tirol-KTM (2019)
CZE Јосеф Черни Wikidata-logo S.svg11 мај 1993Elkov-Author (2018)
SUI Михаел Шер Wikidata-logo S.svg29 септември 1986Астана (2009)
BEL Грег ван Авермет Wikidata-logo S.svg17 мај 1985Omega Pharma-Lotto (2010)
BEL Гијом ван Кејрсбулк Wikidata-logo S.svg14 февруари 1991Ванти-Груп Гобер (2018)
BEL Нејтан ван Хојдонк Wikidata-logo S.svg12 октомври 1995
BEL Гејс ван Хуке Wikidata-logo S.svg12 ноември 1991Лото НЛ-Џамбо (2018)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg19 мај 1986Cannondale (2014)
ESP Виктор де ла Парте Wikidata-logo S.svg22 јуни 1986Мовистар (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1], bmc-switzerland.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]