Лизитеја (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лизитеја
Lysithea2.jpg
Откривање
Откривач Сет Барнс Николсон
Откриено 6 јули 1938[1]
Орбитални особености
Главна орбита полупречник
11.720.000 км[2]
Занесување 0,11[2]
259,20 д (0,69 г)[2]
3,29 км/с
Наклон 28,30° (кон еклиптиката)
25,77° (кон Јупитеровиот екватор)
Месечина на Јупитер
Физички особености
Среден полупречник
18 км[3]
~4100 км2
Зафатнина ~24.400 км3
Маса 6,3×1016 кг
Средна густина
2,6 г/цм3 (претп.)[3]
~0,013 м/с2 (0,001 г)
~0,022 км/с
Албедо 0,04 (претп.)[3]
Температура ~124 K

Лизитеја (грчки: Λυσιθέα или Јупитер X) — проградна неправилна месечна на Јупитер. Била откриена од Сет Барнс Николсон во 1938 година од Маунт Вилсон[1] и е именувана по митолошката Лизитеја, ќерка на Океан и една од љубовниците на Зевс.[4]

Лизитеја не го добила името до 1975 година; претходно била едноставно позната како Јупитер X. Понекогаш била нарекувана „Деметра[5] во периодот од 1955 до 1975.

Припаѓа на [[Хималиина група|Хималиината група].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Nicholson, S. B. (октомври 1938 г). Two New Satellites of Jupiter. „Publications of the Astronomical Society of the Pacific“ том  50: 292–293. doi:10.1086/124963. Bibcode1938PASP...50..292N. http://adsabs.harvard.edu//full/seri/PASP./0050//0000292.000.html. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Jacobson, R.A. (2000 г). The orbits of outer Jovian satellites. „Astronomical Journal“ том  120 (5): 2679–2686. doi:10.1086/316817. Bibcode2000AJ....120.2679J. 
  3. 3,0 3,1 3,2 „Planetary Satellite Physical Parameters“. JPL (Solar System Dynamics). http://ssd.jpl.nasa.gov/?sat_phys_par. посет. 12 декември 2008 г. 
  4. Marsden, Brian G. (7 октомври 1975). „Satellites of Jupiter“. Меѓународен астрономски сојуз. http://www.cbat.eps.harvard.edu/iauc/02800/02846.html. 
  5. Payne-Gaposchkin, Cecilia; Katherine Haramundanis (1970). Introduction to Astronomy. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice-Hall. ISBN 0-13-478107-4. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]