Јупитер LXIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LXIII
Precovery слики на Јупитер LXIII од Телескопот Канада-Франција-Хаваи во февруари 2003 година
Откривање
ОткривачСкот Шепард и сор.
Откриено2017
Ознаки
S/2017 J 2
Орбитални особености 
23.303.000 км
Занесеност0.236
−723.1 денови
344.4°
Наклон166.4°
74.7°
231.9°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
2 km
23.5

Јупитер LXIII, привремено познат како „S/2017 J 2““, е надворешен природен сателит на Јупитер. Откриен е од Скот С. Шепард и неговиот тим во 2017 година, но не бил објавен до 17 јули 2018 година преку Мала планета електронска кружница од Центарот за мала планета.

Тој е со пречник од околу 2 километри и орбитира на голема полуоска од околу 23.303.000 км со наклон од околу 166,4°[1].

Наводи[уреди | уреди извор]