Јупитер LXX

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LXX
Откривање
ОткривачScott S. Sheppard et al.
Откриено2017
ознаки
S/2017 J 9
Орбитални особености 
21.487.000 км
Занесеност0.229
−639.2 денови
259.5°
Наклон152.7°
306.4°
317.7°
Месечина наЈупите
Физички особености
Среден пречник
3 kм
22.8

Јупитер LXX, првично познат како S/2017 J 9, е надворешен природен сателит на Јупитер. Бил откриено од Скот С. Шепард и неговиот тим во 2017 година, но не беше објавено до 17 јули 2018 година, преку Мала планета електронска кружница од Центарот за мала планета[1].

Тој е со пречник од околу 3 километри и орбитира на голема полуоска од околу 21.487.000 км со наклон од околу 152,7°. Припаѓа на групата Ананке.

Наводи[уреди | уреди извор]