Леда (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леда
Откривање
ОткривачЧарлс Ковал
Откриено11 септември 1974[1]
Орбитални особености
Главна орбита полупречник
11.160.000 км[2]
Занесеност0,16[2]
240,92 д (0,654 г)[2]
3,4 км/с
Наклон27,46° (кон еклиптиката)
29,01° (кон Јупитеровиот екватор)[2]
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден полупречник
10 км
~1250 км2
Зафатнина~4200 км3
Маса1,1×1016 кг
Средна густина
2,6 г/см3 (претп.)
~0,0073 м/с2 (0,001 г)
~0,012 км/с
Албедо0,04 (претп.)
Температура~124 K
20.2[3]

Леда (старогрчки: Λήδα) или Јупитер XIIIнеправилна месечина на Јупитер. Откриена е од американскиот астроном Чарлс Ковал во Паломарската опсерваторија на 14 септември 1974 г. по тривечерно сликање на подрачјето.[1][4] Наречена е следната година[5] по Леда — љубовница на Зевс (Јупитер), кој ѝ пристапил преправен во лебед.

Месечината ѝ припаѓа на Хималиината група од пет месечини кои кружат на 11-13 Гм од Јупитер при наклон од 27,5°.[2] Орбиталните елементи постојано се менуваат поради растројувањата на Сонцето и планетите; тука наведените податоци важат за јануари 2000 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Kowal, C. T.; Aksnes, K.; Marsden, B. G.; Roemer, E. (1974). „Thirteenth satellite of Jupiter“. Astronomical Journal. 80: 460–464. Bibcode:1975AJ.....80..460K. doi:10.1086/111766.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Jacobson, R. A. (2000). „The orbits of outer Jovian satellites“. Astronomical Journal. 120 (5): 2679. Bibcode:2000AJ....120.2679J. doi:10.1086/316817.
  3. Calvin J. Hamilton (1997–2009). „Leda Statistics“. Views of the Solar System. Посетено на 2007-10-01.
  4. Brian G. Marsden (20 септември 1974). „IAUC 2702: Веројатна нова месечина на Јупитер“. Меѓународен астрономски сојуз. (англиски)
  5. Марсден, Брајан Џ. (7 октомври 1975). „Јупитерови месечини“. Меѓународен астрономски сојуз. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]