S/2003 J 9

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
С/2003 Ј 9
2003 J 9 Gladman CFHT annotated.gif
С/2003 Ј 9 16 снимен од Канада-Франција-Хаваи телескоп за време на последователни набљудувања во февруари 2003 година
Откривање 
ОткривачСкот С. Шепард
Дејвид К. Џевит
Јан Т. Клејна
Јанга Р. Фернандез
Откриено воОпсерваторија Мауна Кеа.
Откриено6 февруари 2003
Орбитални особености 
Епоха 17 декември 2020 година (ЈД 2459200,5)
Лак на набљудување15.19 година (5.545 г)
0.1615575 ае (24,168,660 kм)
Занесеност0.1701900
2.10 yr (767.60 d)
109.89836°
0° 28м 8.381с / day
Наклон166.33403° Предлошка:Мал

С/2003 Ј 9 е ретроградно неправилен сателит на Јупитер. Откриена е од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард во 2003 година.[1].

С/2003 Ј 9 S/2003 J 9 има дијаметар од околу 1 километар и орбитира околу Јупитер на просечно растојание од 0,162 ае (2.42×1010 kм) за 767,60 дена, со наклонетост од 166,3° до еклиптиката (166° до екваторот на Јупитер), во ретроградна насока и со ексцентричност од 0,17.

Припаѓа на Групата Карме, составена од неправилни ретроградни месечини кои орбитираат околу Јупитер на растојание помеѓу 23 и 24 Gm и на наклон од околу 165°.

Оваа месечина некогаш се сметала за изгубена

Наводи[уреди | уреди извор]