Прејди на содржината

Халдена (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халдена
Халдена снимен со телескоп Канада-Франција-Хаваи во декември 2001 г.
Откривање 
ОткривачСкот С. Шепард
Дејвид К. Џуит
Јанга Р. Фернандес
Јуџин А. Мањер
Откриено воОпсерваторија Мауна Кеја
Откриено26 ноември 2000 година
Ознаки
Изговор/kælˈdn/
Наречена по
Χαλδηνή Chaldēnē
S/2000 J 10
Орбитални особености 
Епоха 27 април 2019 година (ЈД 2458600,5)
Лак на набљудување17,46 година (6.376 дена)
0.1604721 ае (24,006,280 kм)
Занесеност0.1500864
–759.88 d
159.35152°
0° 28м 25.54с / ден
Наклон164.25379° (до еклиптика)
215.26817°
340.66981°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
4 км
Албедо0.04 (се претпоставува)
22.5
16.0

Халдена /kælˈdn/, исто така познато како Јупитер XXI, е повратно неправилна месечина на Јупитер. Беше откриен од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард, во 2000 година, и дадена привремена ознака „S/2000 J 10 ''.[1]

Халдена има пречник од околу 3,8 километри и кружи околу Јупитер на просечно растојание од 22.713.000 km за 759,88 дена, со наклонетост од 167° до еклиптиката (169° до екваторот на Јупитер), во повратна насока и со ексцентричност од 0,2916.

Именуван е во октомври 2002 година по Халдена, мајка на Солимос од Зевс во грчката митологија.

Припаѓа на Групата Карме, составена од неправилни повратни месечини кои кружат околу Јупитер на растојание помеѓу 23 и 24 Gm и на наклон од околу 165°.

Наводи[уреди | уреди извор]