Метида (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Метида (старогрчки: Μήτις, латински: Metis) e најблизок познат јупитеров сателит. Кружи околу Јупитер на одалеченост од 128 000 км и го поминува за само 7 часа и 5 минути. Просечниот пречник му изнесува околу 44 км. Масата на овој сателит изнесува 9.56x1016 кг.

Орбитите Метида и Андрастеја се наоѓаат внатре во Јупитеровиот главен прстен, поради што се сомнева дека може да биде извор за материјалите на прстен. Орбитите на двата сателита се внатре во Рошовата граница, па дури и поради нивните мали димензии да избегнат распад, тие порано или покасно ќе паднат на Јупитер.

Метида ја открил астрономот Стефан П.Синот, која била објавена како фотографија за вселенската сонда Војажер 1 во 1979 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]