Етна (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Етна
Слики од откривањето на Ајтна од телескопот Канада-Франција-Хаваи во декември 2001 година
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард и сор.
Откриено воMauna Kea Obs.
Откриено9 декември2001
Ознаки
Изговор/ˈtn/
Наречена по
Αιτνη Aitnē
S/2001 J 11
Орбитални особености 
23.231.000 km
Занесеност0.264
−712.04 денови
153.9°
Наклон165.1°
24.5°
122.2°
Месечина најупитер
Физички особености
Среден пречник
3 km
22.7
16.0

Етна /ˈtn/, познат и како Јупитер XXXI, е повратно неправилна месечина на Јупитер[1].

Откриен е од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард, во 2001 година, и ја добил привремената ознака „S/2001 J 11 ''. Ајтне припаѓа на Групата Карме, составена од неправилни повратни месечини кои кружат околу Јупитер на растојание меѓу 23 и 24 Gm и на наклон од околу 165°.

Етна е со пречник од околу 3 километри и кружи околу Јупитер на просечно растојание од 22.285.000 km за 712,04 дена, со наклонетост од 166° кон еклиптиката (164° до екваторот на Јупитер), во повратно насока и со ексцентричност од 0,393.

Именувана е во август 2003 година по Етна, божествената персонификација на планината Етна, чии синови од Зевс (Јупитер) се Паличи, близнаците сицилијански богови на гејзер s (другите автори велат дека потекнуваат од Талија и/или Хефаистос).

Наводи[уреди | уреди извор]