Јупитер LI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LI
Јупитер LI снимен со Телескоп Канада-Франција-Хаваи на 8 септември 2020 година
Откривање
ОткривачРоберт А. Џејкобсон
Марина Брозовиќ
Брет Гледман
Мајк Александерсен
Откриено воОпсерваторија Паломар.
Откриено7 септември 2010 година
Ознаки
S / 2010 J 1
Орбитални особености 
Предлошка:Шахта
Занесеност0.320
−723.2 days
Наклон163.2°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
2 км
23.3

Јупитер LI , привремено познат како ' S / 2010 J 1' , е природен сателит на Јупитер. Јакобсон, М. Брозовиќ, Б. Гледман и М. Александарсен го откриле во 2010 година. Својот постојан број го добил во март 2015 година. Сега е познато дека кружи околу Јупитер на просечно растојание од 23,45 милиони км, земајќи 2,02 години за да заврши орбита околу Јупитер. Јупитер LI е широк околу 3 & nbsp; км. Тој е член на Групата Карме[1].

Ова тело е откриено од отворот од 200 инчи (508 см) телескоп Хејл во Калифорнија. (има и телескоп Хејл со бленда од 60 инчи)

Секвенца од слики на Јупитер LI, направени од CFHT на растојание од 38 минути

Наводи[уреди | уреди извор]