Јупитер LXVI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LXVI
Откривање
Откритие наСкот Шепард и др.
Откриено2017
ознаки
S/2017 J 5
Орбитални особености [1]
23.232.000 км
Занесување0,284
−719,5 дена
77,5°
Наклон164,3°
118,2°
11,9°
Месечина наЈупитер
Физички особености
23,5

Јупитер LXVI (првична ознака S/2017 J 5) — надворешна месечина на планетата Јупитер. Откриена е во 2017 г. од Скот Шепард и неговата екипа, но откритието е објавено дури на 7 јули 2018 г. преку гласникот на Центарот за мали планети.[2] Има пречник од 2 км и кружи околу планетата во орбита со голема полуоска од 23.232.000 км при наклон од 164,3°.[1] Ѝ припаѓа на Кармина група на неправилни повратни месечини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 S.S. Sheppard (2019), Moons of Jupiter, Carnegie Science, on line
  2. „MPEC 2018-O13 : S/2017 J 5“. Minor Planet Center. International Astronomical Union. Посетено на 17 July 2018.