Ортозија (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ортозија

Orthosie (старогрчки јазик: Ορθωσία), позната и како Јупитер XXXVмесечина на Јупитер. Откриена е од страна на екипа на астрономи Хавајскиот универзитет предводена од Скот Шепард во 2001 година, при што е дадена привремената ознака S/2001 J 9.[1][2]

Ортозија е со пречник од 2 километри, и е во орбита околу Јупитер на просечно растојание од 20,568 Mm со период од 602,619 денови, со наклон од 142° во однос на еклиптиката (143° во однос на Јупитеровиот екватор), во повратна насока и со занесување од 0,2433.

Именувана е во август 2003 година според Ортозија, старогрчката божица на напредокот и припадничка на Хорите.[3] Хорите се ќерки на Зевс и Темида.

Ортозија е орипадник на распрснатата Пасифаина група.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Daniel W. E. Green (May 16, 2002). „IAUC 7900: Satellites of Jupiter“. International Astronomical Union.
  2. Brian G. Marsden (May 15, 2003). „MPEC 2002-J54: Eleven New Satellites of Jupiter“. International Astronomical Union Minor Planet Center.
  3. Daniel W. E. Green (August 8, 2003). „IAUC 8177: Satellites of Jupiter, Saturn, Uranus“. International Astronomical Union.