Калихора (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калихора
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард и сор.
Откриено2003
Ознаки
Изговор/kəˈlɪkɒr/
Наречена по
Καλλιχόρη Kallichorē
S/2003 J 11
Орбитални особености 
Предлошка:Бран
Занесеност0.264
−764.7 days
319.4°
Наклон165.5°
41.5°
18.5°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
2 kм
23.7

Калихора /kəˈlɪkɒr/, исто така познато како Јупитер XLIV, е природен сателит на Јупитер[1]. Откриен е од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард во 2003 година. .

Калихора има пречник од околу 2 километри и кружи околу Јупитер на просечно растојание од 23.112.000 km за 717.806 дена, на наклонетост од 165° кон еклиптиката (164° до екваторот на Јупитер), во ретроградно насока и со ексцентричност од 0,2042.

Името го добила во март 2005 година по нимфата Kallichore.

Калихора припаѓа на Групата Карме, составена од неправилни ретроградни месечини кои кружат околу Јупитер на растојание меѓу 23 и 24 Gm и на наклон од околу 165°.

Наводи[уреди | уреди извор]