Јупитер LXXII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LXXII
Откривање
ОткривачСкот С. Шепард
Откриено27 септември 2011
Ознаки
S/2011 J 1
Орбитални особености 
22.462.000 км
Занесеност0.233
−686.6 days
249.8°
Наклон163.3°
323.9°
127.2°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
2 kм
23.7

Јупитер LXXII, првично познат како S/2011 J 1, е природен сателит на Јупитер. Откриена е од Скот Шепард во 2011 година. Припаѓа на Групата Карме[1].

Оваа месечина беше изгубена по нејзиното откривање во 2011 година. Нејзиното обновување беше објавено на 17 септември 2018 година.

Наводи[уреди | уреди извор]


Предлошка:Astronomy-stub