Изоноја (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Изоноја
Изоноја во декември 2001 г.
Откривање [1]
Откритие наСкот Шепард
Дејвид Џуит
Јанга Фернандес
Ежен Мање
Откритие воопсерваторија „Мауна Кеја“
Откриено23 ноември 2000
Ознаки
Наречена по
Изоноја (Ισονόη)
S/2000 J 6
Орбитални особености [2]
Епоха 23 март 2018 (јд 2458200,5)
Лак на набљудување17,46 г (6.379 дена)
0,1559024 ае (23.322.670 км)}
Занесување0,2263119
–688,61 д
148,53423°
0° 31м 36.216с дневно
Наклон164,45891° (кон еклиптиката)
203,99552°
219,75296°
Месечина наЈупитер
Физички особености[4]
Албедо0,04 (претпоставено)
22,5[3]
16,0[2]

Изоноја {од старогрчки: Ἰσονόη}, наречена и Јупитер XXVIповратна неправилна месечина на Јупитер. Откриена е во 2000 г. од екипа астрономи од Хавајскиот универзитет предводена од Скот Шепард, и ја добила привремената ознака S/2000 J 6.[5][1]

Има пречник од 4 км и кружи околу Јупитер на просечно растојание од 23.833.000 км за 688,61 дена. Има наклон од 166° кон еклиптиката (169° кон Јупитеровиот екватор), повратна насока на движење и занос од 0,166.

Именувана е во октомври 2002 г. по Изоноја, една од Данаидите од старогрчката митологија и љубовница на Зевс (Јупитер).[6]

Изоноја ѝ припаѓа на Кармината група, сочинета од неправилни повратни месечини кои кружат околу Јупитер на растојанија од 23 до 24 Гм и наклон од околу 165°.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 MPEC 2001-A28: S/2000 J 2, S/2000 J 3, S/2000 J 4, S/2000 J 5, S/2000 J 6 2001 јануари 5 г. (откривање и ефемерида)
  2. 2,0 2,1 „M.P.C. 115890“ (PDF). Minor Planet Circular. Minor Planet Center. 27 август 2019.
  3. Sheppard, Scott. „Scott S. Sheppard - Jupiter Moons“. Department of Terrestrial Magnetism. Carnegie Institution for Science. Посетено на 27 ноември 2020.
  4. „Planetary Satellite Physical Parameters“. Jet Propulsion Laboratory. 19 февруари 2015. Посетено на 27 ноември 2020.
  5. IAUC 7555: Satellites of Jupiter Архивирано на 16 септември 2002. 2001 January 5 (discovery)
  6. IAUC 7998: Satellites of Jupiter 2002 октомври 22 г. (именување на месечината)