Јупитер LII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LII
Откриен од Телескоп Канада-Франција-Хаваи во септември 2010 година
Откривање
ОткривачКристијан Вејлет
Откриено8 септември 2010 година
Ознаки
S/2010 J 2
Орбитални особености 
20.307.150 км
Занесеност0.307
−588,1 дана
Наклон150.4°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
1 км
23.9

Јупитер LII, првично познат како S/2010 J 2, е природен сателит на Јупитер. Откриен е од Кристијан Вејлет во 2010 година. Својот постојан број го доби во март 2015 година. Потребни се 1,69 години за да кружи околу Јупитер, а неговото просечно растојание е 21,01 милиони км. Јупитер LII има пречник од околу 1 километар и во 2010 година беше означен како најмалата позната месечина во Сончевиот Систем што е откриена од Земјата. Таа е членка на групата Ананке[1].

Слика на Јупитер LII на 8 септември 2010 година (заокружено)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]