Спонда (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спонда
Sponde-discovery-CFHT-annotated.gif
Откривачката слика, на која е Спонда, од Телескопот Канада-Франција-Хаваи во декември 2001 година
Откривање[1]
Откритие наСкот Шепард и други
Откритие воОпсерваторија Мауна Кеа
Откритие на9 декември 2001
Ознаки
Именувана по
Спонда „Σπονδή“
S/2001 J 5
Орбитални карактеристики[2]
23.487.000 км
Занесување0.312
−748.3 денови
Наклон151.0°
Месечина наЈупитер
Физички карактеристики
23.0

Спонда, исто така позната како Јупитер XXXVI - природен сателит на Јупитер. Таа била откриена од група на астрономи од Хавајскиот универзитет предводен од Скот Шепард во 2001 година и ѝ било дадено привременото назначување S/2001 J 5.[1][3]

Пречникот на Спонда е околу 2 километри и кружи околу Јупитер на просечно растојание од 24.253.000 км за 771,604 дена, со наклон од 154° до еклиптиката (156° до екваторот на Јупитер), во спротивновртечка насока и со ексцентричност од 0,443.

Таа била именувана во август 2003 година по еден од Хорите (Часови), кој заседавал со седмиот час (либации излеани после ручек).[4] Хорите, богињите на времето во денот но и на годишните времиња, биле ќерките на Зевс (Јупитер) и Темида.

Припаѓа на Пасифаината група, неправилни спротивновртечки месечини што кружат околу Јупитер на растојанија од 22,8 до 24,1 Гм и со склоности од 144,5° до 158,3°.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 MPEC 2002-J54: Eleven New Satellites of Jupiter 2002 May 15 (discovery and ephemeris)
  2. S.S. Sheppard (2019), Moons of Jupiter, Carnegie Science, on line
  3. IAUC 7900: Satellites of Jupiter 16 мај 2002 (откривање)
  4. IAUC 8177: Satellites of Jupiter, Saturn, Uranus Archived 2008-07-09 на Wayback Machine 8 август 2003 (именување на месечината)