Ирена (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирена
Откривање
ОткривачСкот Шепард и сор.
Откриено2003
Ознаки
Изговор/ˈrn/
Наречена по
Εἰρήνη Eirēnē
S/2003 J 5
Орбитални особености 
23.731.770 km
Занесеност0.2413
−743.88 денови
Наклон162.713° (до еклиптиката)
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
4 kм
22.5
15.8

Ирена /ˈrn/, или Јупитер LVII и првично познат како S/2003 J 5, е повратно неправилна месечина на Јупитер[1].

Бил откриен од тим астрономи од Универзитетот на Хаваи предводен од Скот С. Шепард во 2003 година но во тоа време бил и е изгубен.

Бил повторно откриен во 2017 година тогаш му била дадеба постојана ознака таа година.

Одлики[уреди | уреди извор]

Ејрин има пречник од околу 4 километри и кружи околу Јупитер на просечно растојание од 23.974.000 km за 743,88 дена, при наклонетост од 166° кон еклиптиката (167° до екваторот на Јупитер), во повратно насока и со ексцентричност од 0,307.

Припаѓа на Групата Карме, составена од неправилни повратни месечини кои кружат околу Јупитер на растојание помеѓу 23 и 24 Gm и на наклон од околу 165°.

Име[уреди | уреди извор]

Месечината го добила името во 2019 година по Ирена (Εἰρήνη), ќерката на Зевс и Темида и божицата на мирот во грчката митологија.

Наводи[уреди | уреди извор]