Прејди на содржината

Карма (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карма
Откривање
ОткривачСет Барнс Николсон
Откриено30 јули 1938[1]
Орбитални особености
Главна орбита полупречник
23.4 милиони км[2]
Занесеност0.25[2]
702.28 d (1.9228 a)[2]
2.253 km/s
Наклон164.91° (to the ecliptic)
167.53° (to Jupiter's equator)[2]
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден полупречник
~23 км[3]
~6600 км2
Зафатнина~51,000 км3
Маса1.3×1017 kg
Средна густина
2.6 g/cm³ (assumed)[3]
~0.017 m/s2 (0.0017 g)
~0.028 km/s
Албедо0.04 (assumed)[3]
Температура~124 K

Карма (старогрчки: Κάρμη) — повратна неправилна месечина на Јупитер. Откриена е од страна Сет Барнс Николсон на опсерваторијата „Монт Вилсон“ во Калифорнија во јули 1938 година. Месечината е именуван по Карма, мајка на Зевс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nicholson, S. B. (1938). „Two New Satellites of Jupiter“. Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 50: 292–293. Bibcode:1938PASP...50..292N. doi:10.1086/124963.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Jacobson, R. A. (2000). „The Orbits of Outer Jovian Satellites“. Astronomical Journal. 120 (5): 2679–2686. Bibcode:2000AJ....120.2679J. doi:10.1086/316817.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Planetary Satellite Physical Parameters“. JPL (Solar System Dynamics). 2008-10-24. Посетено на 2008-12-12.