Прејди на содржината

Јупитер LVI

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јупитер LVI
Откривање
ОткривачScott S. Sheppard et al.
Откриено27 септември 2011 година
Ознаки
S/2011 J 2
Орбитални особености 
23.463.885 км
Занесеност0.332
−730.5 дена
Наклон148.8°
Месечина наЈупитер
Физички особености
Среден пречник
1 kкм
23.6

Јупитер LVI, привремено познат како S/2011 J 2, е природен сателит на Јупитер. Тој бил откриена од Скот Шепард во 2011 година. Сликите на новооткриената месечина биле снимени со помош на телескопот Магелан-Бааде во опсерваторијата Лас Кампанас во Чиле. Тоа е неправилна месечина со повратна орбита. Откритието на Јупитер LVI го донесе бројот на сателитите на Јовиан на 67. Тој е еден од надворешните назадни рој објекти кои кружат околу Јупитер и припаѓа на Групата Пасифае[1].

Месечината била изгубена по нејзиното откритие во 2011 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jupiter LVI“. Архивирано од изворникот на 2019-10-25. Посетено на 2021-11-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

2 New Satellites of Jupiter Discovered, Carnegie Institution Department of Terriestrial Magnetism, 23 February 2012


Предлошка:Astronomy-stub